Newsletter 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, jeśli chcesz mieć dostęp do unikalnych promocji i otrzymywać informacje o nowych wyjazdach rowerowych.

U sąsiada na Morawach

Czechy - 7 dni

Kraje:
Czechy
Trudność:
łatwa z podjazdami
Długość trasy:
ok. 305 km
Dni podróży:
7 dni
Dni na rowerze:
6 dni

Rezerwacja terminu

Nie ma jeszcze żadnych terminów. Wybierz swój termin w jakim chcesz wyjechać i wyślij go do nas:

Możesz również zadzwonić pod numer 12 378 48 80. Nasi operatorzy odpowiedzą na Twoje pytania dotyczące oferty oraz rezerwacji.

Informacje organizacyjne

Wyjazd z cyklu: SELF GUIDED TOURS
Sprawdź jakie korzyści wynikają z uczestnictwa w takich tourach! 

CENA OBEJMUJE:
- 6 noclegów w hotelach
- transport busem
- transport rowerów
- transport bagaży w czasie przejazdu rowerami
- opieka pilota
- GPS z mapami i zaznaczoną trasą umożliwiający samodzielny przejazd trasy,
- ubezpieczenie KL 10 000 EUR 

 CENA NIE OBEJMUJE: 
- wyżywienia (w przypadku niektórych pensjonatów w cenę mogą być wliczone śniadania)
- napojów z wyjątkiem kawy i herbaty dostępnej na campingach
- wynajmu roweru (możliwe wynajęcie roweru trekkingowego za dodatkową opłatą 250 zł/tydzień)
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów

DOPŁATY:
- dopłata do pokoju jednoosobowego: 550 PLN
- dopłata do jednej osoby w namiocie: 160 PLN

WYBIERZ SWÓJ TERMIN
Nie odpowiada ci termin wybrany przez nas? Wybierz termin w którym możesz jechać. Jak to zrobić dowiesz się TUTAJ. 

ZALECANE WYPOSAŻENIE:
- rower trekingowy, ewentualnie inny dostosowany do dłuższych przejazdów
- linka zabezpieczająca do roweru
- zapasowa dętka lub łatki
- podstawowe narzędzia rowerowe

UWAGI:
- Długość dziennych odcinków podawana jest orientacyjnie i może ulec zmianie w zależności od tego gdzie będą noclegi.
- Nocleg dla osób wybierających opcję „pensjonaty” może być zorganizowany w 3* hotelach, pensjonatach lub gospodarstwach agroturystycznych, w zależności od dostępności miejsc.
- Ze względu na rezerwację noclegów w różnych miejscach trasa może ulec niewielkim zmianom. Dołożymy wszelkich starań aby były one jak najmniejsze.
- Podane ceny dotyczą wyjazdu z i powrotu do Krakowa. Przy grupie min. 4 osób możliwy jest przejazd z innych miast, który wyceniany jest indywidualnie.

Morawy to kraina historyczna wchodząca w skład Republiki Czeskiej. Region, który sąsiaduje z nami od południa, a niestety wciąż jest mało znany. Warto go odkryć - bo ma naprawdę bardzo dużo do zaoferowania!

Postawiono tu na turystykę rowerową i przygotowano ponad 1200 km tras. Podczas naszej rowerowej wędrówki poznamy urok czeskiej prowincji z nieśpiesznym tempem życia i z charakterystycznym poczuciem humoru jej mieszkańców. Długo będziemy jeszcze wspominać czeskie knedliki, smażony ser, pyszne piwo i wino. Morawy obfitują w zabytki z listy UNESCO, zamki, jaskinie, liczne małe miasteczka z nastrojowym klimatem, bogatą przyrodę.

Przygotowaliśmy trasy ładne widokowo a jednocześnie łatwe gdyż zostały w większości poprowadzone po płaskim terenie wzdłuż największych morawskich rzek. Nie wahajcie się, na pewno będziecie zauroczeni tą piękną i nieodkrytą krainą. Jest to wspaniałe miejsce dla wszystkich lubiących aktywnie spędzać swój wolny czas. 

Charakter trasy
Do przejechania mamy ok. 305 km w większości po łatwej trasie biegnącej wzdłuż morawskich rzek. Większe, pojedyńcze podjazdy są asekurowane przez naszego busa. Drogi w większości asfaltowe z niewielką ilością szutrowych.

Dzień 1: wyjazd z Krakowa
Popołudniowy wyjazd z Krakowa, przyjazd na miejsce.

Dzień 2: Ołomuniec - Kromieryż (ok. 55 km)
Poznawanie Moraw rozpoczniemy od ich historycznej stolicy – Ołomuńca. Założonego według legendy przez samego Juliusza Cezara. Szczycącego się najpiękniejszą kolumną morową w całych Czechach. Po opuszczeniu miasta droga poprowadzi nas wzdłuż rzeki Morawa. Towarzyszyć nam będą liczne starorzecza, stawy, lasy i łąki. Przejedziemy obok miejsc lęgowych rzadkich gatunków ptaków. Na naszej rowerowej trasie napotkamy spokojne wioski zawsze z obowiązkową "hospodą" z pysznym piwem i knedlikami oraz urocze miasteczka urzekające swoją niepowtarzalną atmosferą z renesansowymi kamienicami i zamkami. Będziemy podglądać codzienne życie mieszkańców mijanych miejscowości. Zawitamy do uważanego za jedno z najładniejszych morawskich miast – Kromieryża. Przybywają do niego liczni turyści ze względu na wpisany na listę zabytków UNESCO Pałac Arcybiskupi wraz z wyjątkowym Ogrodem Zamkowym i Ogrodem Kwiatowym.

Dzień 3: Kromieryż – Strażnice (ok. 75 km)
Dzisiejszy etap przebiega po jednej z najlepszych morawskich ścieżek rowerowych. Ścieżka poprowadzona jest wzdłuż brzegu rzeki Morawa oraz kanału Bata. Kanał zawdzięcza swoje powstanie jednemu z największych morawskich przedsiębiorców, twórcy imperium obuwniczego Tomaszowi Bata. Spotkamy tu wielu rowerzystów oraz liczne pływające barki i jachty motorowe. Będziemy podróżować po łatwej, płaskiej trasie w otoczeniu wody, lasów i łąk. W miejscowości Stare Mesto wjedziemy w świat historii Państwa Wielkomorawskiego. Znajdowało się tu jedno z głównych centrów administracyjnych tego jednego z pierwszych państw słowiańskich. Odwiedzimy także Velehrad, gdzie zgodnie z tradycją św. Cyryl i Metody szerzyli chrześcijaństwo w obrządku słowiańskim. Obecnie Velehrad i znajdująca się w nim ogromna bazylika stanowią najważniejsze miejsce pielgrzymkowe w Czechach. Uważane za kolebkę chrześcijaństwa Słowian. W bazylice znajduje się obraz przedstawiający świętych Cyryla i Metodego namalowany przez Jana Matejkę (będącego po ojcu z pochodzenia Czechem) jako dar Narodu Polskiego dla Bazyliki Velehradzkiej.

Dzień 4: Strażnice – Lednice (ok. 68 km)
Po śniadaniu ruszamy w drogę do słowackiego miasta Skalica. Jest ono od końca XVIII wieku stolicą wypieku tradycyjnego ciasta zwanego Trdelnik. Sam przepis przywędrował tu z Transylwanii. Trdelnik jest robiony z walcowanego ciasta, owijanego wokół kija, następnie grilowanego i posypywanego cukrem z orzechami i cynamonem. Pycha! Dzisiejszy odcinek to również ślady po latach świetności historii Moraw. Przejedziemy obok potężnych ośrodków grodowych Mikulcice-Valy i Pohansko. Grodzisko w Mikulcicach pełniło prawdopodobnie rolę nieznanej dziś z nazwy stolicy. Rowerową wędrówkę zakończymy w przepięknym parku wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zespół parkowo–pałacowy Lednice–Valtice zaliczany jest do najbardziej rozległych obiektów krajobrazowych na świecie. Na zespół składa się pałac w Lednicach, pałac w Valticach oraz szereg mniejszych pałaców i obiektów małej architektury jak Pałacyk Myśliwski, Minaret, Świątynia Trzech Gracji, Świątynia Apollona, Kolumnada, Palmiarnia i wiele innych. Dominuje jednak przyroda, pięknie skomponowane zbiorniki wodne, lasy, łąki, aleje starych drzew, parki poprzecinane siecią ścieżek spacerowych i rowerowych.

Dzień 5: Lednice – Dolni Vestonice (ok. 42 km)
Dzień rozpoczniemy wędrówką po atrakcjach zespołu parkowo-pałacowego zwanego "Ogrodem Europy". Ciekawostką jest to, że w piwnicach pałacu Valtice znajduje się Salon Wina z ekspozycją wybieranych corocznie 100 najlepszych czeskich i morawskich win. Można je degustować i dokonać zakupów. Winiarski szlak rowerowy zaprowadzi nas między innymi do Pavlova, miejscowości z bogatymi tradycjami winiarskimi, z pięknymi piwniczkami winnymi zdobionymi barokowymi szczytami. Na trasie towarzyszyć nam będzie widok wspaniałych wzgórz Palava – rezerwatu biosfery UNESCO. Bajkowy region wapiennych, białych skał, ruin średniowiecznych zamków i zielonych winnic. Swoim klimatem, wąskimi uliczkami, licznymi kawiarniami i winiarniami oczaruje nas Mikulov. Wrażenie zrobi na nas ogromny zamek, obecny wygląd zawdzięczający przebudowie w XVIII wieku.

Dzień 6: Znojmo – Wranov (ok. 42 km)
Dzisiaj przed nami bez wątpienia jeden z najładniejszych odcinków całej naszej wyprawy. Wędrówkę rozpoczniemy w królewskim mieście Znojmo gdzie przejedziemy przez spokojną, przepięknie położoną starówkę na wysokim brzegu rzeki Dyja. Zwrócimy uwagę na jedną z najcenniejszych w Czechach romańską rotundę św. Katarzyny, miejscowy zamek, gotycką wieżę ratuszową oraz kościół św. Mikołaja z barokową amboną w kształcie kuli ziemskiej. Następnie opuścimy miasto kierując się do Parku Narodowego Podyji chroniącego naturalny kanion doliny rzeki Dyja. Dochodzi on nawet do głebokości 220 metrów. Przejazd ścieżkami rowerowymi nad meandrującą rzeką zaliczany jest do najwspanialszych przeżyć turystyki rowerowej u naszych południowych sąsiadów. Tutaj też czekają na nas największe atrakcje. Przejedziemy przez wiszący most, a na naszej trasie znajdzie się wiele punktów widokowych w tym jeden zwany Tronem Króla. To tu według legendy Jan III Sobieski obserwował przeprawę polskich wojsk udających się pod Wiedeń. Ostatecznie wylądujemy w miejscowości Wranow nad Dyją położonej nad Zaporą Wranowską. Znajduje się tu jeden z najbardziej niezwykłych czeskich zamków, zbudowany na stromej skale, 80 metrów nad rzeką. Od 1799 roku do początku II w.ś był on w posiadaniu polskich rodzin arystokratycznych. Najpierw Mniszków a następnie spokrewnionych z nimi Stadnickich. Kilkakrotnie gościł tu Henryk Sienkiewicz.  

Dzień 7: Wranov – Bitov (ok. 23 km), powrót do Krakowa
To już ostatni dzień naszego pobytu na Morawach. Zanim jednak nasz bus obierze kierunek powrotny, czeka nas jeszcze krótka pożegnalna trasa. Pojedziemy wzdłuż malowniczego Zalewu Wranowskiego. Na jego końcu znajdują się dwa potężne zamki. Cornstejn to romantyczne, rozległe ruiny. Z kolei Bitov to doskonale zachowany, jeden z najstarszych i największych czeskich zamków. Robi wrażenie znajdująca się w nim wspaniała kolekcja broni. Jego potężna sylwetka odbija się w wodach Zatoki Wranowskiej. Pięknie usytuowane twierdze stwarzają wspaniały krajobraz i tworzą tło do niesamowitych, pożegnalnych zdjęć.