Newsletter 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, jeśli chcesz mieć dostęp do unikalnych promocji i otrzymywać informacje o nowych wyjazdach rowerowych.

Normandia - wzdłuż Kanału La Manche

Francja - 8 dni

2320
Kraje:
Francja
Trudność:
łatwa z podjazdami
Długość trasy:
ok. 350 km
Dni podróży:
8 dni
Dni na rowerze:
6 dni

Rezerwacja terminu

Nie ma jeszcze żadnych terminów. Wybierz swój termin w jakim chcesz wyjechać i wyślij go do nas:

Campingi/namioty
2320
Zaproponuj termin
Pensjonaty/hotele
3370
Zaproponuj termin

Możesz również zadzwonić pod numer 12 378 48 80. Nasi operatorzy odpowiedzą na Twoje pytania dotyczące oferty oraz rezerwacji.

Informacje organizacyjne

Wyjazd z cyklu: SELF GUIDED TOURS
Sprawdź jakie korzyści wynikają z uczestnictwa w takich tourach! 

CENA OBEJMUJE:
- 7 noclegów w namiotach na campingach lub penjonatach ze śniadaniami
- wynajęcie rowerów
- transport bagaży w czasie przejazdu rowerami i asekurację
- transfery z lotniska i na lotnisko 
- opieka kierowcy - pilota
- GPS z mapami i zaznaczoną trasą umożliwiający samodzielny przejazd trasy (jeden GPS na rezerwację / grupę znajomych jadących razem),
- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
- ubezpieczenie KL 10 000 EUR

CENA NIE OBEJMUJE: 
- wyżywienia (w przypadku niektórych pensjonatów w cenę mogą być wliczone śniadania)
- kosztu biletów lotniczych, bilety kupowane są we własnym zakresie po uzgodnieniu terminu z organizatorem wyjazdu
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów

DOPŁATY:
- dopłata do pokoju jednoosobowego: 550 PLN
- dopłata do jednej osoby w namiocie: 160 PLN

ZALECANE WYPOSAŻENIE:
W przypadku wyjazdów organizowanych samolotem rower jest gwarantowany przez organizatora. Zapewniamy również zapasowe dętki, narzędzia i zabezpieczenia rowerowe. 

UWAGI:
- W przypadku noclegów na campingach udostępniamy nasze namioty oraz karimaty. Śpiwory trzeba zabrać swoje.
- Długość dziennych odcinków podawana jest orientacyjnie i może ulec zmianie w zależności od tego gdzie będą noclegi, zwłaszcza w przypadku pensjonatów i hoteli.
- Nocleg dla osób wybierających opcję „pensjonaty” może być zorganizowany w 3* hotelach, pensjonatach lub gospodarstwach agroturystycznych, w zależności od dostępności miejsc.
- Ze względu na rezerwację noclegów w różnych miejscach trasa może ulec niewielkim zmianom. Dołożymy wszelkich starań aby były one jak najmniejsze.

Normandia to region położony w północnej Francji, nad kanałem La Manche. Nazwę swą zawdzięcza Wikingom (zwanymi także Normanami), którzy osiedlali się tu już od IX wieku.
Jest to kraina wspaniałych klifów, szerokich piaszczystych plaż, zielonych pastwisk, sadów jabłkowych, uroczych starych wsi i miasteczek, potężnych zamków i gotyckich katedr.
Na nasze odkrycie czekają jej skarby w postaci niesamowitego bogactwa owoców morza, pysznych naleśników gelattes i crepes, cydru i calvadosu, słynnego sera camembert. 

Jest to miejsce na wspaniałą przygodę, niezapomnianą, życiową wyprawę. Miejsce na sprawdzenie siebie i swojego charakteru. Na przezwyciężenie własnych słabości. Trzeba być przygotowanym na zmienną pogodę. Na niespodziewany przelotny deszcz czy nagły silny przeciwny wiatr. Bez wątpienia dacie radę, będziecie dumni z przeżycia tej przygody a fotki cudownych krajobrazów i rowerowe wspomnienia będą wam długo towarzyszyć podczas zimowych wieczorów.

Przejedziemy przez miejsca obfitujące w wydarzenia historyczne. To stąd Wilhelm Zdobywca wyruszył w 1066 roku na podbój Anglii. Tu sprawował władzę Ryszard Lwie Serce książę Normandii i król Anglii. To wreszcie na tutejszych plażach miała swoje miejsce największa w historii świata operacja desantowa w 1944 roku.

Ten region i ta wyprawa naprawdę ma niesamowity potencjał i może stać się jedną z magicznych wypraw waszego życia!

Charakter trasy
Do przejechania mamy ok. 350 km. Przede wszystkim bocznymi, asfaltowymi drogami i ścieżkami rowerowymi. Czekają nas również odcinki główną drogą prowadzącą wzdłuż morza, którą w sezonie przemieszcza się cały ruch turystyczny: kampery, motocykliści i oczywiście rowerzyści.
Teren bardzo urozmaicony. Od płaskiego po pagórkowaty. Strome klify. Większe podjazdy asekurowane przez busa.

Dzień 1: Etretat
Transfer z lotniska na miesce. Etretat to urocza miejscowość położona pomiędzy potężnymi klifami na Wybrzeżu Alabastrowym. To tutaj właśnie skierujemy nasze pierwsze spojrzenie na kanał La Manche. Stojąc na plaży będziemy otoczeni z obu stron potężnymi, majestatycznymi, białymi klifami. Po przyjeździe udamy się na popołudniowy spacer po biegnących po nich ścieżkach. W sam raz na rozprostowanie kości po długiej podróży. Będziemy podziwiać urwiska i niezwykłe formy skalne wyrzeźbione przez wodę.

Dzień 2: Etretat – Honfleur (ok. 66 km)
Pierwszy dzień na rowerze upłynie nam na wędrówce bocznymi, asfaltowymi drogami biegnącymi równolegle do morza. Zaprowadzą nas one najpierw do jednego z największych francuskich portów morskich – Le Hawre. Miasto zostało praktycznie całkowicie zniszczone podczas alianckich nalotów w 1944 roku. Odbudowane według projektu architekta Auguste'a Perreta w latach 1945 - 1964 zostało wpisane na listę UNESCO jako przykład rekonstrukcji powojennej. Obecnie stanowi cel wycieczek miłośników współczesnej architektury. Warto zwrócić zwłaszcza uwagę na ratusz oraz kościół św. Józefa zbudowany na planie krzyża greckiego.
Następnym przystankiem na trasie będzie most "Pont de Normandie", zbudowany na rzece Sekwanie. Jeden z najbardziej imponujących mostów w Europie o długości 2,8 km i wysokości 20 piętrowego budynku. Niezapomnianych przeżyć dostarczy nam przejazd specjalnie wydzieloną ścieżką rowerową.
Nocleg mamy zaplanowany w malowniczym miasteczku Honfleur uważanym za najładniejsze na całym normandzkim wybrzeżu z doskonale zachowanym historycznym portem. W przeszłości było miejscem plenerów malarskich sławnych impresjonistów. Tworzyli tu swoje dzieła Eugen Bouden i Claude Monet.
Wieczór spędzimy na spacerze oraz na degustacji lokalnych specjałów: gelattes i cydru w sprawdzonym przez nas lokalu "La Cidrerie".

Dzień 3: Honfleur - Ouistreham (ok. 53 km)
Dzisiaj będziemy podróżować wzdłuż Wybrzeża Kwiatowego. Przeniesiemy się w świat snobistycznych, ekskluzywnych nadmorskich kurortów. Zakazane jest tu piknikowanie i hałasowanie na plaży. W kurortach będziemy przemieszczać się wzdłuż promenad, ciesząc się widokiem morza i szerokich piaszczystych plaż z jednej strony, a z drugiej będziemy podziwiać rzędy wikroriańskich willi przenoszących nas swoim klimatem w czasy "Belle Epoque".
Towarzyszyć nam będą liczne targowiska z niesamowitą ilością i różnorodnością tutejszych skarbów czyli wszelkiego rodzaju żywych stworzeń wyłowionych z morza. Zwrócimy uwagę na efektowne budynki kasyn, na tor wyścigów konnych w Deauville, na budynek Grand Hotelu w Cabourg gdzie często zatrzymywał się Marcel Proust, a sama miejscowość posłużyła mu jako pierwowzór miasta Balbec "W poszukiwaniu straconego czasu".
Przekroczymy rzekę Orne i poznamy historię Mostu Pegaz (Pegasus Bridge), będącego ważnym punktem strategicznym w czasie II wojny światowej.

Dodatkowo dla chętnych: rowerowa przejażdżka do Caen – historycznej stolicy Normandii. Asfaltową ścieżką rowerową wzdłuż kanału Caen-Ouistreham (30 km w obie strony).
Książe Wilhelm Zdobywca budując tu w XI wieku zamek uczynił z niego swoją główną rezydencję. Warte obejrzenia są również dwa romańskie opactwa: Abbaye aux Dames – żeńskie i Abbaye aux Hommes – męskie, gdzie znajduje się grób księcia.

Dzień 4: Ouistreham – Arromanches (ok. 55 km)
Dzisiejszym odcinkiem będą usytasfakcjonowani zarówno miłośnicy historii (plaże Sword i Juno - miejsca lądowania aliantów 6 czerwca 1944 roku) jak i miłośnicy przyrody, szerokich przestrzeni piaszczystych plaż i uroczych kurortów. Na bezkresnych plażach można zaobserwować duże grupy pasjonatów jazdy konnej oraz fanów wszelkich rodzajów sportów związanych z wykorzystaniem siły wiatru.
Dotrzemy do miasteczka Arromanches, gdzie na plaży i na morzu widoczne są pozostałości po zbudowanym tu sztucznym porcie rozładunkowym dla wojsk alianckich. Wylądowało tu m.in 16 tysięcy żołnierzy i 400 czołgów 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka.
Od lutego 2013 roku w miejscowości funkcjonuje kino Arromanches 360 z okrągłym ekranem pod kopułą gdzie za 4,90 euro i w ciągu 19 minut w technologii HD możemy w skrócie poznać i zobaczyć wydarzenia jakie miały miejsce na normandzkich plażach w czasie II wojny światowej.
Na zakończenie dzisiejszej rowerowej wędrówki udamy się do uroczego Bayeux – doskonale zachowanego średniowiecznego miasta. Szczyci się ono przepiękną katedrą Notre Dame oraz muzeum ze stworzoną ponad 900 lat temu, 70-metrową tapicerią przedstawiającą historię podboju Anglii przez Normanów na czele z Wilhelmem Zdobywcą.

Dzień 5: Arromanches – Point du Hoc (ok. 55 km)
Dzisiaj dalszy ciąg trasy, podczas której nasze oczy wciąż będą się cieszyć wspaniałymi widokami przepięknych plaż i klifów. Wszystko to również w miejscach bogatych w wydarzenia historyczne.
Pierwsze to plaża "Omaha", gdzie w czerwcu 1944 roku lądowały oddziały amerykańskie, a wydarzenie to zostało przedstawione w filmie Stevena Spielberga "Szeregowiec Ryan".
Drugie to sławne, strome klify "Point du Hoc", które krwawo zdobywali amerykańscy rangersi wspinając się po drabinach i linach.
Po drodze zatrzymamy się na degustację z możliwością zakupów lokalnych skarbów w postaci cydru i calvadosu, u producenta mającego swoją siedzibę w starym średniowiecznym zamku.
Zdradzimy Wam również tajemnicę wyjątkowej, jedynej w okolicy plaży usłanej wspaniałymi, dużymi muszlami.
Następnie po transferze busem na zachodnie wybrzeże Normandii w okolice miasta Granville udamy się na rowerach na jego zwiedzanie. Stare, warowne, otoczone murami miasto zostało zbudowane przez Anglików w XV wieku. Jest wspaniale usytuowane na skalistym, wysokim cyplu wrzynającym się daleko w wody kanału La Manche. Roztaczają się z niego niesamowite widoki na okolicę, która słynie z jednych z najpiękniejszych plaż w regionie.
Przejedziemy również obok rodzinnego domu Christiana Diora – czołowego XX wiecznego kreatora mody.

Dzień 6: Granville – Mont Saint Michel (ok. 63 km)
Po śniadaniu i porannej kawie czeka nas 63-kilometrowa wędrówka wzdłuż piaszczystych plaż zatoki Mont Saint Michel. Podczas jazdy będzie nam towarzyszył widok klasztoru pod wezwaniem świętego Michała Archanioła znajdującego się na granitowej skale na morzu. Początkowo wielkości ziarnka grochu na horyzoncie, na koniec naszej podróży stając u stóp potężnej skały z klasztorem zobaczymy i poczujemy całą jego potęgę i majestat.
Po zakwaterowaniu udamy się na wieczorno–nocną wędrówkę po atrakcjach wzgórza klasztornego. Zapadający zmrok i nocna iluminacja nadają temu miejscu magiczny charakter. Jest on zabytkiem wpisanym na listę UNESCO i drugim najbardziej popularnym i najczęściej odwiedzanym miejscem we Francji, po Paryżu.
Legenda głosi, że ok. 709 roku św. Michał Archanioł objawił się biskupowi Aubertowi prosząc go o wybudowanie kościoła na skale. Biskup początkowo zlekceważył prośbę, jednak kiedy Michał Archanioł pogroził palcem biskupowi i dotknąwszy go palcem w głowę wypalił w niej dziurę, ten wzniósł dla Archanioła na szczycie góry kaplicę.
Czaszka biskupa z widocznym otworem przechowywana jest do dzisiaj i można ją obejrzeć w katedrze w Avranches. Będziemy przejeżdżać obok tego miasta. Jeśli tylko będą chętni to możemy podjechać do katedry, z tym, że trzeba wziąść pod uwagę, że miasto znajduje się na bardzo stromym wzgórzu.

Dzień 7: Mont Saint Michel – Saint Malo (ok. 60 km)
Dzisiejsza rowerowa wędrówka wzdłuż morza pozwoli nam poznać jedne z najładniejszych zakątków sąsiedniego regionu – Bretanii. Udamy się do Saint Malo. Miasta z pirackimi korzeniami. Położonego nad samym morzem i otoczonego potężnymi murami miejskimi.
Odwiedzimy miejscową galerię i poznamy historię jej właściciela, naszego rodaka, Pana Wojtka Kozaka. Wcześniej, po drodze zdegustujemy najlepsze ostrygi serwowane w miasteczku Cancale.

Dzień 8
Pożegnanie się z przepięknym Saint Malo. Transfer na lotnisko.