Newsletter 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, jeśli chcesz mieć dostęp do unikalnych promocji i otrzymywać informacje o nowych wyjazdach rowerowych.

Litwa – w krainie baśni i legend

Litwa - 8 dni

1800
Kraje:
Litwa
Trudność:
łatwa
Długość trasy:
ok. 310
Dni podróży:
8 dni
Dni na rowerze:
6 dni

Rezerwacja terminu

Nie ma jeszcze żadnych terminów. Wybierz swój termin w jakim chcesz wyjechać i wyślij go do nas:

Campingi/namioty
1800
Zaproponuj termin
Pensjonaty/hotele
2740
Zaproponuj termin

Możesz również zadzwonić pod numer 12 378 48 80. Nasi operatorzy odpowiedzą na Twoje pytania dotyczące oferty oraz rezerwacji.

Informacje organizacyjne

Wyjazd z cyklu: SELF GUIDED TOURS
Sprawdź jakie korzyści wynikają z uczestnictwa w takich tourach! 

CENA OBEJMUJE:
- 7 noclegów w pensjonatach ze śniadaniami lub w namiotach na campingach
- transport busem
- transport rowerów
- transport bagaży w czasie przejazdu rowerami
- opieka kierowcy - pilota
- GPS z mapami i zaznaczoną trasą umożliwiający samodzielny przejazd trasy (jeden GPS na rezerwację / grupę znajomych jadących razem)
- ubezpieczenie KL 10 000 EUR

CENA NIE OBEJMUJE: 
- wyżywienia (w przypadku pensjonatów w cenę wliczone są śniadania)
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów

DOPŁATY:
- dopłata do pokoju jednoosobowego: 550 PLN
- dopłata do jednej osoby w namiocie: 160 PLN

WYBIERZ SWÓJ TERMIN
Nie odpowiada ci termin wybrany przez nas? Wybierz termin w którym możesz jechać. Jak to zrobić dowiesz się TUTAJ. 

ZALECANE WYPOSAŻENIE:
- rower trekingowy, ewentualnie inny dostosowany do dłuższych przejazdów
- linka zabezpieczająca do roweru
- zapasowa dętka lub łatki
- podstawowe narzędzia rowerowe

UWAGI:
- Jako organizator udostępniamy nasze namioty oraz karimaty. Śpiwory trzeba zabrać swoje.
- Długość dziennych odcinków podawana jest orientacyjnie i może ulec zmianie w zależności od tego gdzie będą noclegi, zwłaszcza w przypadku pensjonatów i hoteli.
- Nocleg dla osób wybierających opcję „pensjonaty” może być zorganizowany w 3* hotelach, pensjonatach lub gospodarstwach agroturystycznych, w zależności od dostępności miejsc.
- Ze względu na rezerwację noclegów w różnych miejscach trasa może ulec niewielkim zmianom. Dołożymy wszelkich starań aby były one jak najmniejsze.
- Podane ceny dotyczą wyjazdu z i powrotu do Krakowa lub Katowic. Przy grupie min. 4 osób możliwy jest przejazd z innych miast, który wyceniany jest indywidualnie.

Chcemy Was zabrać w podróż rowerem po Litwie. Dzięki tej wycieczce poznacie bliżej kraj, z którym łączy nas nie tylko bliskie sąsiedztwo, ale też kraj, z którym przez wieki łączyła nas wspólna historia. Kraj, do którego, do dzisiaj mamy dużo sentymentu a wiele nazw miejscowości brzmi znajomo z kart naszej wspólnej historii i literatury. Litwa jest jakby stworzona do turystyki rowerowej. Idealnie nadają się do niej spokojne lokalne drogi oraz asfaltowe i szutrowe leśne ścieżki. Jest to kraj baśni, gdzie każde drzewo, kamień, źródło czy pagórek ma swoją barwną legendę. Kraj, w którym najdłużej w Europie kwitła przedchrześcijaska religia i wiele śladów z nią związanych przetrwało do dzisiaj. Na naszej trasie znajdzie się wiele miejsc dawnego kultu, natkniemy się na miejsca litewskiej potęgi i chwały. Rowerową podróż uprzyjemnią nam degustacje specjałów litewskiej kuchni oraz czasami podsłuchana na ulicach śpiewna melodia dawnej polszczyzny. Przejedziemy przez potężne puszcze, będziemy zatrzymywać się nad brzegami pięknych, czystych jezior, oczarują nas Druskieniki, Troki i Wilno. Na przykładzie Litwy możemy powiedzieć, że nie trzeba szukać rowerowej przygody ze szczyptą egzotyki gdzieś daleko – wystarczy wyjechać do bliskiego nam sąsiada – na Litwę!


Charakter trasy

Trasa łatwa. Dwa etapy w pagórkowatym terenie. Idealna na turystykę, w tym również rodzinną. Poprowadzona w większości po ścieżkach rowerowych. Jeździmy też po lokalnych drogach asfaltowych, na których należy zachować większą ostrożność. Ścieżki w większości asfaltowe, ale nie unikamy też dobrych dróg szutrowych. Przed rozpoczęciem trasy lub też czasami po jej zakończeniu czekają nas krótkie transfery busem, które umożliwiają uniknięcie mniej ciekawych fragmentów a jednocześnie zwiększają zasięg naszej rowerowej wędrówki.

Dzień 1: wyjazd z kraju i przyjazd na miejsce

Dzień 2: Druskienniki i okolice (ok. 56 km)
Mamy dzisiaj do przejechania trzy trasy w okolicach Druskienik. Miasto jest pięknie położone nad głęboką doliną Niemna wśród potężnych sosnowych lasów. Lasy te stwarzają sprzyjający mikroklimat i powodują, że miejscowość stanowi doskonały punkt wypadowy na rozpoczęcie naszej rowerowej przygody na Litwie. Druskienniki stały się uzdrowiskiem już w 1794 roku na mocy dekretu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Leśnymi ścieżkami rowerowymi wybierzemy się do "Parku Grutas" – miejsca, gdzie z miast i miasteczek Litwy przewieziono i wyeksponowano pomniki okresu sowieckiego. Obecnie przygotowano tu przeszło 2 km ścieżek spacerowych, przy których zgromadzono eksponaty. Jest też restauracja z potrawami z epoki oraz sklepik z pamiątkami z komunistycznymi symbolami. Odwiedzimy wieś Szwendubre, położoną w lasach na "końcu świata" przy granicy z Biołorusią czy jezioro Latezeris, nad którym zatrzymamy się na odpoczynek.

Druskienniki oferują nam ponadto możliwość spędzenia wolnego czasu w Aquaparku lub w całorocznej "Snow Arena", gdzie jednorazowo ok. 1000 osób może cieszyć się jazdą na nartach, sankach lub deskach snowboardowych.

Dzień 3: Metele – Liszków – Druskieniki (ok. 75 km)
Po porannym transferze czeka nas dzisiaj rowerowa wędrówka wokół pięknych jezior Metelskiego Parku Regionalnego. Atrakcją będą znajdujące się nad nimi duże, piaszczyste plaże i czysta woda. Po drodze, w Liszkowie, wdrapiemy się na zamkowe wzgórze nad Niemnem. Zwiedzimy dawny kościół i klasztor dominikanów zbudowany w latach 1704-20. Zejdziemy w otwarte do zwiedzania krypty ze zmunifikowanymi szczątkami zakonników. W budynku obok kościoła spróbujemy orginalnego kwasu chlebowego. Nad Niemnem, przy przystani dla stateczków wycieczkowych zerkniemy na kamień z odciśniętym "śladem kopyta byka"

Wieczorem wspólnie spędzimy miło czas w jednym ze sprawdzonych przez nas miejsc, gdzie będzie można spróbować specjałów lokalnej kuchni.

Dzień 4: Puodziai – Wysoki Dwór – Siemieliszki – Troki (ok. 66 km)
Oczaruje nas dzisiejsza wędrówka po pagórkowatym terenie tzw. "Szwajcarii Litewskiej". Tak nazywane są okolice Wysokiego Dworu, ze względu na bardzo malowniczy krajobraz. Znajdują się tu wysokie wzgórza rozdzielone obniżeniami z licznymi jeziorami, które w większości mają charakter rynnowy. W samym Wysokim Dworze (Aukstadvaris) będziemy mieli okazję zobaczyć "Dąb Mickiewicza" czy wspiąć się na Górę Zamkową. Stał na niej niegdyś zamek sokolniczego Iwana Lackiego, zbiegłego z Moskwy, któremu Zygmunt I Stary nadał miasteczko i okoliczne ziemie. W Siemieliszkach zatrzymamy się przy drewnianym kościółku z cudownym obrazem św. Rocha – patrona rolników. Co roku, w sierpniu przybywają tu liczne pielgrzymki. W kościelnej dzwonnicy wisi najstarszy dzwon na Litwie pamiętający czasy księcia Witolda i Władysława Jagiełły. Podróż zakończymy w Trokach, a wieczór najlepiej spędzić w jednej z restauracji serwujących dania lokalnej kuchni karaimskiej.

Dzień 5: Troki – Zatrocze – Landwarów – Stare Troki – Troki (ok. 42 km)
Dzisiejszą rowerową trasę rozpoczniemy w Trokach. Oferują one naprawdę dużo atrakcji. Wrażenie zrobi na nas przepięknie położony gotycki zamek. Został on wybudowany na wyspie na jeziorze Galwe połączonej z lądem drewnianym mostem. Zamek ten był ulubioną rezydencją księcia Witolda. Warto będzie wejść do kościoła farnego i zobaczyć cudowny obraz Matki Boskiej Trockiej z XVI wieku. Ciekawa jest też historia związana z mieszkającymi tu Karaimami. Wzdłuż głównej ulicy zwracają uwagę ich drewniane domy z trzema oknami. Jedno przeznaczone dla Karaima, drugie dla księcia Witolda a trzecie dla Pana Boga. Dalej będziemy "rowerować" wzdłuż jeziora Galwe do Zatrocza. Po drodze będziemy mieli możliwość kąpieli w jeziorze Okmiany – najczystszym w okolicy. Zauroczy nas letnia rezydencja hrabiów Tyszkiewiczów. Tak zwany "Biały Pałac" został wybudowany przez Józefa Tyszkiewicza w latach 1896-1901. Obecnie po remoncie mieści w swoich wnętrzach muzeum. Piękne miejsce z widokiem na zamek w Trokach.

Podczas wędrówki odwiedzimy również Landwarów z jeszcze jednym pałacem Tyszkiewiczów oraz Stare Troki, gdzie na niewysokim wzgórzu stał kiedyś zamek Giedymina i gdzie w ok. 1352 roku urodził się książę Witold. Wieczór po transferze spędzamy już w Wilnie.

Dzień 6: Wilno i najbliższa okolica (ok. 30 km)
Po śniadaniu udajemy się na rowerach na Stare Miasto. Pokonamy trasę rowerową wokół starówki i po jej zaułkach. Rowerowa wędrówka stworzy nam dogodne warunki do obejrzenia najważniejszych i najpiękniejszych zabytków Wilna. Podjedziemy pod Ostrą Bramę, kościół św. Anny – arcydzieło gotyku, wzgórze Giedymina, Uniwersytet, Katedrę i wiele innych. Wkroczymy do Republiki Zarzecza – modnej i kultowej dzielnicy artystów. Przejedziemy głównym traktem Wilna – reprezentacyjną Aleją Giedymina. Następnie ścieżka rowerowa poprowadzi nas do Parku Vingio - największego, najstarszego i najpopularniejszego ze wszystkich wileńskich parków rozciągającego się w rozległym zakolu Wilii. Odwiedzimy również Park Regionalny Pavilnys, gdzie w głębokiej dolinie o stromych i wysokich zboczach płynie rzeka Wilenka

Wieczór przeznaczymy na pieszą włóczęgę po ulicy Zamkowej – najstarszym trakcie miasta obecnie pełnym kawiarni oraz po jeszcze nie odkrytych rowerowo pozostałych zakamarkach Starego Miasta

Dzień 7: Wilno – Park Regionalny Werki – Wilno (ok. 42 km)
Rano ruszamy ścieżką rowerową wzdłuż rzeki Wilii do Parku Regionalnego Werki (Verkiai). Krajobraz parku kształtują morenowe wzgórza porośnięte sosnowymi lasami. Zatrzymamy się w miejscu gdzie według legendy znaleziono płaczące niemowlę, późniejszego ostatniego kapłana pogańskiej Litwy, Lizdejkę. Obejrzymy XVIII-czny pałac wzniesiony na stromej skarpie przez wileńskiego biskupa Ignacego Massalskiego. Rozciąga się stąd piękny widok na rzeką Wilię, okoliczne łąki i lasy. W końcu dotrzemy do słynnych Zielonych Jezior – zwanych tak od koloru wody. Zwane są też czasami jeziorami Krzyżackimi – podobno na pamiątkę po potopionych w nich Krzyżakach w czasie wyprawy na Wilno. Na trasie czekają na nas liczne dobrze przygotowane plaże. Jeśli tylko czas, chęci i siły nam pozwolą możemy podjechać jeszcze kilka kilometrów do słynnego i kultowego "Parku Europy" – plenerowej galerii rzeźb artystów z całego świata.


Dzień 8: powrót do kraju