Newsletter 

Newsletter

Zapisz się do newslettera, jeśli chcesz mieć dostęp do unikalnych promocji i otrzymywać informacje o nowych wyjazdach rowerowych.

Istria - adriatycka przygoda

Chorwacja, Słowenia - 9 dni

3270
Kraje:
Chorwacja, Słowenia
Trudność:
łatwa z podjazdami
Długość trasy:
od 300 do 405 km
Dni podróży:
9 dni
Dni na rowerze:
7 dni

Rezerwacja terminu

08.09.2017 - 16.09.2017 pensjonaty
3270
Zapisy ruszyły
Rezerwuj

Jeśli nie pasuje Ci termin, zaproponuj swój własny:

Campingi/namioty
2150
Zaproponuj termin
Pensjonaty/hotele
3270
Zaproponuj termin

Możesz również zadzwonić pod numer 12 378 48 80. Nasi operatorzy odpowiedzą na Twoje pytania dotyczące oferty oraz rezerwacji.

Informacje organizacyjne

Wyjazd z cyklu: SELF GUIDED TOURS
Sprawdź jakie korzyści wynikają z uczestnictwa w takich tourach! 

CENA OBEJMUJE: 
7 noclegów w pensjonatach lub w namiotach na campingach
- transport busem
- transport rowerów 
- transport bagaży w czasie przejazdu rowerami
- opieka kierowcy-pilota
- GPS z mapami i zaznaczoną trasą umożliwiający samodzielny przejazd trasy (jeden GPS na rezerwację / grupę znajomych jadącą razem),
- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
- ubezpieczenie KL 10 000 EUR 

CENA NIE OBEJMUJE:
- wyżywienia (w przypadku niektórych pensjonatów w cenę mogą być wliczone śniadania)
- wynajmu roweru (możliwe wynajęcie roweru trekkingowego za dodatkową opłatą 250 zł/tydzień)
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów

DOPŁATY:
- dopłata do pokoju jednoosobowego: 550 PLN
- dopłata do jednej osoby w namiocie: 160 PLN

WYBIERZ SWÓJ TERMIN
Nie odpowiada ci termin wybrany przez nas? Wybierz termin w którym możesz jechać. Jak to zrobić dowiesz się TUTAJ. 

ZALECANE WYPOSAŻENIE:
- rower trekingowy, ewentualnie inny dostosowany do dłuższych przejazdów
- linka zabezpieczająca do roweru
- zapasowa dętka lub łatki
- podstawowe narzędzia rowerowe

UWAGI:
- W przypadku noclegów na campingach udostępniamy nasze namioty oraz karimaty. Śpiwory trzeba zabrać swoje.
- Długość dziennych odcinków podawana jest orientacyjnie i może ulec zmianie w zależności od tego gdzie będą noclegi, zwłaszcza w przypadku pensjonatów i hoteli.
- Nocleg dla osób wybierających opcję „pensjonaty” może być zorganizowany w 3* hotelach, pensjonatach lub gospodarstwach agroturystycznych, w zależności od dostępności miejsc.
- Ze względu na rezerwację noclegów w różnych miejscach trasa może ulec niewielkim zmianom. Dołożymy wszelkich starań aby były one jak najmniejsze.
- Podane ceny dotyczą wyjazdu z i powrotu do Krakowa lub Katowic. Przy grupie min. 4 osób możliwy jest przejazd z innych miast, który wyceniany jest indywidualnie.

Mapa trasy

Zapraszamy na rowerową wędrówkę w przepięknym regionie. Istria to należący w większości do Chorwacji największy półwysep nad Morzem Adriatyckim. Odkryjemy tu śliczne miasteczka położone na półwyspach wzdłuż wybrzeża jak i średniowieczne miasta - twierdze na wzgórzach w głębi lądu. Każdy zakątek Istrii będzie przypominał nam surrealistyczną, bajeczną pocztówkę wartą odkrycia i podziwu. Region ten charakteryzuje ogromna różnorodność krajobrazu i kultury. To wspaniałe, krystalicznie czyste, błękitne morze, pyszna kuchnia i starożytne zabytki.

Swoje piętno odcisnęli tu Rzymianie, Bizancjum, Frankowie, Słowianie, Republika Wenecka i Austro-Węgry. Podążymy ich tropem i odkryjemy pozostawione przez nich ślady. Najdłuższe rządy-Republiki Weneckiej spowodowały, że zwiedzając będziemy czuli się jak we Włoszech podziwiając w średniowiecznych miasteczkach wenecką architekturę.

Podobno pasty, pizza i owoce morza są tu najsmaczniejsze ale o Tym przekonacie się już sami odkrywając z nami na rowerze tą bajeczną krainę.

Charakter trasy
Trasa łatwa, przeznaczona zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych rowerzystów (którym możemy zawsze polecić dodatkowe specjalne odcinki). Trasa ułożona tak aby uniknąć większych podjazdów. Wyprawa poprowadzona asfaltowymi ścieżkami rowerowymi (Słowenia), szutrowymi ścieżkami rowerowymi (Chorwacja) i bocznymi drogami asfaltowymi.

Dzień 1: Wyjazd z Polski
Wyjazd z Polski w godzinach wieczornych

Dzień 2: Izola – Koper – Izola (ok. 20 km)
Przyjazd do miejscowości Izola na słoweńskim wybrzeżu Adriatyku. Zakwaterowanie, odpoczynek po podróży. Po południu wycieczka ścieżką rowerową wzdłuż morza do dawnej stolicy Istrii z czasów rządów Republiki Weneckiej – miasta Koper (wł. Capodistria – głowa Istrii). Koper to obecnie ok. 25 tys. miasto - główny port Słowenii. Posiada pięknie zachowaną starówkę z typową dla Istrii, zdradzającą wpływy Wenecji zabudową z pałacem pretorów, miejską loggią, katedrą z wolno stojącą dzwonnicą (campanile), na którą można wejść i podziwiać widoki.
Wzdłuż nabrzeża szereg przytulnych restauracji specjalizujących się w daniach z owocami morza – dobre miejsce na posiłek.

Dodatkowa trasa: 12 km
Jeśli nocujemy w pensjonacie w centum Izoli to możemy zrobić dodatkową pętlę przy wykorzystaniu szlaku Parenzany, przez camping i wzdłuż morza.

Dzień 3: Izola – Piran – Portoroż – Savudrija (ok. 37 km)
Przejazd wzdłuż słoweńskiego wybrzeża po idealnej, asfaltowej ścieżce rowerowej. Trasa w sam raz na rowerową rozgrzewkę. Po drodze będziemy przejeżdżać przez podświetlone kolejowe tunele pozostałe po biegnącej tutaj przed wojną od Triestu do Poreća kolejce wąskotorowej zwanej Parenzaną, obecnie przekształconą w szlak turystyczny.
Odbijemy nieco z trasy, aby nie przeoczyć jednej z największych atrakcji dzisiejszego dnia - średniowiecznego miasteczka Piran – perły weneckiego gotyku, uważanego za jedno z najpiękniejszych miast w tej części Europy.
Zauroczeni wędrówką po jego średniowiecznych zaułkach będziemy kontynuowali naszą podróż w stronę Chorwacji. Przejedziemy przez ekskluzywny słoweński kurort Portoroż oraz przez Sećovlje - miejsce o ponad 700-letniej tradycji pozyskiwania soli z wody morskiej. Trasę zakończymy już w Chorwacji w nadmorskiej miejscowości Savudrija. Szczyci się ona latarnią morską z 1818 roku – najstarszą działającą na wschodnim wybrzeżu Adriatyku.

Dzień 4: Savudrija – Novigrad (ok. 35 km)
Dzisiejsza trasa poprowadzi nas wzdłuż chorwackiego wybrzeża Istrii. Po drodze będą nas zachęcać do odwiedzin liczne winiarnie i przytulne knajpki. Morze Adriatyckie będzie nas czarowało kolorem swojej niesamowicie czystej i przejrzystej wody. Odwiedzimy starówkę nadmorskiego miasteczka Umag słynącego w świecie sportu jako chorwacka mekka tenisowa. Oczaruje nas atmosfera panująca w ciasnych uliczkach Novigradu. Miasteczka otoczonego dobrze zachowanym średniowiecznym murem.

Dodatkowa trasa: 25 km
Poprowadzi nas ona do miejscowości Brtonigla oraz wzdłuż rzeki Mirna.

Dzień 5 Groznjan - Motovun - Vizinada (ok. 41 km)
Pokonamy dzisiaj najpiękniejszy odcinek Parenzany (liczne wiadukty i tunele, przepiękne widoki) aby na koniec dostąpić truflowej rozkoszy w miejscowości Livade. Okolica słynie z trufli, a konoby (gospody) w Livade specjalizują się w daniach z ich dodatkiem. W naszej sprawdzonej gospodzie mamy zapewnioną ucztę dla podniebienia bez zbytniego nadwerężania portfela.
Atrakcje dzisiejszego dnia to także malownicza miejscowość Groznjan – opanowana przez artystów – działa tu blisko 200 galerii i pracowni. Po drodze odbijemy 800 metrów, aby przenieść się w czasie, wędrując przez prawie opuszczone i zarośnięte średniowieczne miasteczko Zavrsje. Zobaczymy tu grecką płaskorzeźbę wmurowaną w mury miejskie. przejdziemy się też kamienną drogą z czasów rzymskich.
Na deser dzisiejszego dnia zostanie nam przepiękne warowne miasto Motovun położone na wysokiej górze. Średniowieczną twierdzę zdobędziemy pieszo, a po zwiedzaniu udamy się dalej Parenzaną do sennej Vizinady. Miasteczka, którego ryneczek był wykorzystany przy kręceniu scen filmu „Złoto dla zuchwałych” z udziałem takich aktorów jak: TellySavalas, Clint Eastwood czy Donald Sutherland . Zatrzymamy się przy starym kościółku „Boże Polje”, który niegdyś należał do Templariuszy, a wmurowana w jego fasadę kamienna głowa utożsamiana jest z Attylą - wodzem Hunów, który według legendy umarł w tym miejscu. Rowerową wędrówkę zakończymy w zaprzyjaźnionej winiarni. Następnie bus zabierze nas na nocleg do Poreca. Po drodze możliwość zwiedzenia Jaskini Baredine - z przepiękną szatą naciekową oraz ciekawym endemicznym gatunkiem ryby - odmieńcem jaskiniowym.
Na wieczór pozostanie nam poznanie nadmorskiego miasta Poreć. Założone jako rzymski, warowny obóz wojskowy do dzisiaj zachowało jego układ ulic wraz z główną, zwaną Dekumanus. Największą atrakcją miasta jest jednak bazylika św. Eufrazjusza uważana za jedną z najwspanialszych bizantyjskich świątyń w Europie, z przepięknymi, kolorowymi mozaikami, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dodatkowa trasa: 30 km
Po zakupach w winnicy możliwość zrobienia dodatkowej trasy do Poreca. 

Dzień 6: Poreć – Vrsar – Kanał Limski – Dvigrad – Rovinj (ok. 60 km)
Z Poreća wzdłuż morza udamy się do Vrsaru – miasta gdzie bywał i które samo określa się mianem miasta Casanovy, a które obecnie słynie z kempingów naturystycznych. Po przejechaniu przez Vrsar dużych emocji krajoznawczych dostarczy nam trasa wzdłuż Kanału Limskiego przypominającego norweskie fiordy. Jest on objęty ochroną jako rezerwat przyrody jednak na jego końcu znajdują się hodowle ostryg, które będziemy mogli skosztować prosto z morza w działającej na miejscu restauracyjce.
Dalej trasa poprowadzi nas przez opuszczone średniowieczne miasto Dvigrad do perły chorwackiej Istrii – miasta Rovinj. Miasteczko usytuowane jest na byłej przybrzeżnej wysepce na zboczu stromego wzgórza. Na jego szczycie wspaniały punkt widokowy z kościołem i 60 metrową dzwonnicą zwieńczoną drewnianą statuą patronki miasta św. Eufemią. W miasteczku z pewnością warto spędzić cały wieczór wędrując malowniczymi, pięknie podświetlonymi uliczkami pełnych galerii i restauracji. Warto przysiąść też w jednej z niezliczonych kafejek ulokowanych na murach miejskich opasujących miasto wzdłuż morza i delektować się widokiem zachodzącego słońca.

Dzień 7: Rovinj – Barbariga – Fazana – Pula (ok. 50 km)
Jedziemy dzisiaj najbliżej morza jak to jest możliwe do Puli – najgwarniejszego, pełnego rzymskim zabytków miasta Istrii. Po drodze podziwiamy piękne morskie zatoczki z ładnymi plażami oraz archipelagi małych wysepek. W pobliżu jednej z plaż natkniemy się na idealnie zachowaną studnię z czasów rzymskich w jeszcze innym miejscu na pozostałości kościółka św. Damiana gdzie w 1177 r. papież Aleksander III odprawił mszę w swojej powrotnej drodze z Dalmacji. Przejedziemy przez miejscowość Barbariga z pozostałościami dawnej willi rzymskiej. Zatrzymamy się w małym porcie Fazana – skąd odpływają stateczki na zwiedzanie Parku Narodowego Wysp Briońskich.
Ostatecznie przejedziemy wzdłuż gwarnego portu w Puli, zatrzymując się na dawnym rzymskim Forum Romanum gdzie do dziś można podziwiać świątynię poświęconą cesarzowi Augustowi. Ponadto zauroczy nas olbrzymi rzymski amfiteatr z I w. n.e., który mógł pomieścić ok. 23 tys. Widzów. Zwrócimy uwagę na łuk Sergiusza, bramę Bliźniaczą czy na najstarszy zabytek Puli – bramę Herkulesa z ledwo widoczną już rzeźbą głowy herosa umieszczoną na szczycie łuku – patrona miasta w czasach antycznych.

Dzień 8: Pula – Półwysep Kamenjak – Medulin (ok. 35 km)
Jadąc z Puli, osiągniemy jedną z największych atrakcji przyrodniczych Istrii – Półwysep Kamenjak. Chroniony obszar z krystalicznie czystą wodą, podwodnymi łąkami z bogatym podwodnym życiem – rajem dla płetwonurków. Półwysep jest miejscem kwitnienia 22 gatunków storczyków oraz występowania niezliczonej ilości pięknych motyli.
Dojedziemy do krańca Istrii ze znajdującym się tam kultowym Safari Bar. Po przerwie na odpoczynek, kąpiel i fotografowanie pięknych krajobrazów przejedziemy przez groblę przecinającą morską zatokę do turystycznego miasteczka Medulin.

Dodatkowa trasa: 35 km
Dla chętnych przewidziany jest trochę trudniejszy (odcinki kamienistych szutrów) odcinek do miasteczka Vodnjan (ok. 35 km). Tutaj zabierze Was bus ale można również samemu wrócić jadąc do Fazany a następnie wzdłuż morza.

Dzień 9: Powrót
Po śniadaniu wyjazd do Polski.