Blokada rowerowa – przegląd dostępnych produktów

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na zakup roweru. Koszt zakupu nowoczesnego sprzętu przekracza 1000 zł. Najwyższej jakości modele wykonane z zaawansowanych technicznie materiałów mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Trudno się więc dziwić, że jednoślady stały się przedmiotem zainteresowania złodziei. Aby nie dopuścić do kradzieży, warto zainwestować w odpowiednią blokadę rowerową.

Linki i łańcuchy rowerowe

Najprostszym i najtańszym rodzajem zabezpieczenia jest tradycyjna linka rowerowa wykonana ze stali i wyposażona w osłonę z tworzywa sztucznego. W sprzedaży dostępne są modele zapinane na klucz lub wyposażone w mechanizm szyfrujący. Ogromną zaletą takiej blokady są jej niewielkie rozmiary. Linkę można powiesić na ramie roweru i użyć w razie potrzeby. Niestety tego rodzaju zabezpieczenie stanowi słabą barierę przed złodziejami, ponieważ do jej usunięcia wystarczy sekator lub nożyce do metalu. Zdecydowanie wyższy poziom ochrony zapewniają łańcuchy. W tym wypadku problemem może być jednak ich duży ciężar i stosunkowo duże gabaryty, które utrudniają przechowywanie.

Blokada U-lock i jej najważniejsze cechy

Ciekawym rozwiązaniem jest blokada rowerowa U-lock. Produkt w kształcie litery U jest uznawany za stosunkowo pewne zabezpieczenie jednośladu. Do wykonania tego rodzaju blokad używa się utwardzonej stali, dzięki czemu są one odporne na przecięcie nożycami bądź sekatorem. U-lock w przeciwieństwie do stalowej linki może być stosowany jako jedyne zabezpieczenie roweru. Blokadę tego typu mocuje się do barierek lub stojaków przeznaczonych dla jednośladów. Pewną wadą takiego produktu jest jego stosunkowo wysoka cena. W zamian za nią otrzymuje się jednak solidny sprzęt, który skutecznie oprze się złodziejom. Osoby, które nie lubią mechanicznych zabezpieczeń, mogą zdecydować się na zakup alarmu dźwiękowego obsługiwanego za pomocą smartfona. W sprzedaży dostępne są także nadajniki gps, montowane pod kierownicą lub siodełkiem, które ułatwiają namierzenie skradzionego jednośladu.