Czy tanie rowery są bezpieczne?

tanie rowery

Wiele się mówi o zagrożeniach płynących z użytkowania tanich rowerów. Pada pod ich adresem wiele zarzutów, które skierowane są głównie w kierunku słabej jakości ich wykonania, zbyt dużej awaryjności i występowania z tego powodu niebezpiecznych sytuacji.

Czy tak w istocie jest z tymi rowerami, czy może jest to jednak niczym nieuzasadniony lęk?

Z czego wynika cena?

tanie roweryTanie rowery, które szeroko dostępne są w różnego rodzaju marketach i sklepach niezwiązanych ściśle ze sportem, posiadają kilka cech, które w znaczący sposób wpływają na ich cenę.

Najważniejszym determinantem niskiej ceny jest brak markowych oznaczeń. Próżno na takich rowerach szukać znanych marek i drogich osprzętów. Zastosowane są albo całkowicie bez markowe produkty, albo o bardzo egzotycznych nazwach.

Dodatkowym aspektem obniżającym cenę jest z pewnością słabszej jakościowo wyposażenie. Na przykład zamiast hamulców tarczowych mamy tu zwykłe zaciskowe, a wyprofilowane siodełko zastąpiono zwykłym.

Czy ma to wpływ na przyjemność z jazdy i bezpieczeństwo?

Odpowiedź jest krótka, absolutnie żadnego. Oczywiście drogie rowery za kilka, bądź kilkanaście tysięcy złotych będą lepsze, jednak aby w pełni wykorzystać i docenić ich możliwości trzeba być bardzo zaawansowanym rowerzystą.

Dla zwykłego, amatorskiego rowerzysty tanie, niemarkowe rowery będą doskonałym sposobem na stanie się właścicielem bardzo przyzwoitych dwóch kółek, które zapewnią świetną zabawę podczas rekreacyjnych wycieczek i bardziej wymagających tras.