Czym charakteryzują się ramy rowerowe górskie i miejskie?

ramy rowerowe górskie

Ramy rowerowe na pierwszy rzut oka prezentują się tak samo, ale jak łatwo się domyśleć różnica tkwi zawsze w szczegółach. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą poznać największe wady i zalety ram w rowerach miejskich i górskich.

Górskie ramy rowerowe

ramy rowerowe górskieRamy w rowerach górskich (MTB) są nieco mniejsze od tradycyjnych ram w rowerach szosowych. W kolarstwie górskim rozmiar ramy ma zdecydowanie mniejszy wpływ na jazdę. W górskich rowerach znacznie częściej stosuje się także bardzo mocny sloping, który połączony jest z dość długimi sztycami podsiodłowymi. W rowerach górskich wielkość ram podawana jest głównie w calach. W chwili obecnej dominują ramy od 16″ do 22″, które można znaleźć w każdym profesjonalnym sklepie rowerowym.

Miejskie ramy rowerowe

Ramy rowerowe górskie są bardzo łatwe do rozpoznania ponieważ praktycznie zawsze pozbawione są górnej rury ramy. W niektórych modelach górna rama może być poprowadzona bardzo nisko – mowa tutaj oczywiście od klasycznych damkach. W dzisiejszych czasach producenci rowerów miejskich oferują bardzo ograniczony rozmiar ram rowerowych. Z praktycznego punktu widzenia w sklepach rowerowych można znaleźć jedynie rozmiar M i L. Wyjątkiem stanowią tutaj jednak producenci, którzy specjalizują się właśnie w produkcji rowerów miejskich. Firmy takie jak np. Batavus, Gazelle albo Sparta mają w swojej ofercie sprzedażowej modele, które zaspokoją nawet dwu metrowych rowerzystów.

Aktualności