Do czego służą klocki hamulcowe do roweru?

Klocki hamulcowe są częścią eksploatacyjną. Oznacza to, że korzystając z roweru, zużywamy je i zbliżamy się do nieuchronnej wymiany. Podobnie, jak w samochodzie – można oszacować, kiedy taka wymiana będzie konieczna. Pytanie brzmi po co? Do czego one służą i jak działają?

Tarcie
Klocki hamulcowe do roweru służą do tarcia o powierzchnię obręczy roweru. Oznacza to, że klocek trąc o koło, wpływa na wytrącenie przez niego prędkości, a w ostateczności – zatrzymanie się. Na skutek tego tarcia, klocki ścierają swoją powierzchnię i co jakiś czas należy je wymienić. Jest on uzależniony od częstotliwości i stylu jazdy rowerzysty oraz warunków w jakich on się porusza. Dużo zależy też od typu systemu hamowania oraz jakości samych klocków hamulcowych do roweru

Rodzaje klocków hamulcowych
Klocki hamulcowe do roweru można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Ich podział jest prosty. Klocki zintegrowane, to takie, w których element mocujący jest na stałe połączony z elementem ciernym. Drugim rodzajem są klocki z wymiennym elementem ciernym – w nich element mocujący i wkład cierny są połączone za pomocą specjalnej szyny. Pozwala to na wymianę wyłącznie wkładki bez konieczności kupowania całych klocków. Jak łatwo się domyślić klocki hamulcowe zintegrowane są tańsze przy pojedynczym zakupie. Klocki hamulcowe z wymiennymi okładzinami są bardziej ekonomiczne przy dłuższym stosowaniu – zwłaszcza w przypadku rowerów wyczynowych. Wymiana jednej części jest po prostu tańsza niż całego elementu. Jest ona też prostsza w wykonaniu.

Aktualności