Jak wybrać dobre oświetlenie rowerowe?

Lista różnego rodzaju gadżetów i dodatków, które mogą być kupione do roweru, jest naprawdę bardzo długa. Warto tu wspomnieć przede wszystkim o kasku rowerowym, błotnikach, czy też np. o liczniku. Jak się jednak okazuje, zdecydowanie najważniejszym i najbardziej polecanym dodatkiem jest oświetlenie. Jak wybrać oświetlenie rowerowe, aby spełniało ono swoje wszystkie zadania i dlaczego tak właściwie warto mieć takie oświetlenie na swoim rowerze?

Dlaczego warto mieć dobre oświetlenie rowerowe?

Wiele osób podczas wybierania dodatków do roweru zastanawia się nad tym, z jakiego tak właściwie powodu warto mieć dobre oświetlenie rowerowe na swoim pojeździe. Wiadomo, że np. kask zapewnia głowie bezpieczeństwo podczas upadku, licznik rowerowy daje sporo frajdy podczas jazdy, a błotniki pozwalają zachować ubranie w czystości. Do czego jednak wykorzystywane jest oświetlenie i z jakiego powodu powinno ono być dobrej jakości?

Oświetlenie rowerowe to przede wszystkim możliwość zachowania właściwej widoczności na ulicy. Rowerzysta, szczególnie po zmroku, bywa dla innych uczestników ruch drogowego zupełnie niewidoczny, co oczywiście rodzi ogromne niebezpieczeństwo wypadku. Jeśli jednak na rowerze zamontowane będzie oświetlenie z przodu roweru oraz z tyłu, to ryzyko zderzenia drastycznie spada.

Czym powinno charakteryzować się dobre oświetlenie rowerowe?

Jak więc widać po powyższym opisie, nie powinno nikogo dziwić to, że oświetlenie rowerowe jest tak często i powszechnie wybierane. Stanowi bowiem ono podstawę, jeśli chodzi o bezpieczną jazdę na rowerze. Warto się jednak teraz dowiedzieć tego, jakimi cechami takie oświetlenie powinno się charakteryzować. Na co trzeba w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, gdy kupuje się lampki na rower?

Przede wszystkim podczas kupowania oświetlenia rowerowego trzeba wiedzieć to, że musi być ono złożone z dwóch elementów. Musi to być nie tylko lampka przednia, lecz także lampka umieszczona z tyłu roweru. Kluczowe jest bowiem to, aby rowerzysta był widoczny z każdej strony ruchu drogowego.

Kolejnym bardzo ważnym parametrem i cechą szczególną dobrego oświetlenia jest jego moc. Lampki rowerowe muszą być na tyle mocne, aby były dobrze widoczne przynajmniej z kilkunastu metrów. Spowoduje to, że jadąc z nimi na rowerze, będziemy widoczni nie tylko dla innych rowerzystów, lecz także dla samochodów.

Wybierając odpowiednią moc takich lampek, nie można również nie zwrócić uwagi na sposób zasilania, a także pobór energii. W tym wypadku poleca się przede wszystkim lampki oparte na diodach LED, które są dość mocne, a jednocześnie nie wymagają aż tak dużego zapotrzebowania na energię. Dodatkowo warto wybrać takie lampki, które zasilane będą na zwykłe baterie paluszki, ponieważ starczają one na dość długo, a w razie czego można je szybko i wygodnie wymienić na zupełnie nowe.

Na sam koniec podczas wybierania dobrego zestawu lampek rowerowych, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonania obudowy. Szczególnie warto się przyjrzeć temu, aby były to lampy wodoodporne, co zapobiega ich zniszczeniu w kontakcie z wodą, której jak wiadomo podczas jazdy na rowerze może być sporo.