Jakie wybrać rękawice na rower?

Rękawiczki rowerowe

Rękawiczki rowerowe to nie tylko część garderoby rowerzysty, ale przede wszystkim bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Szczególne znaczenie ma to dla użytkowników jeżdżących dużo i po nierównym terenie. Sprzęt ten chroni przed upadkami oraz oparzeniami od kierownicy i słońca. Pełni również funkcję amortyzującą i zapobiega spadaniu z roweru. Ponadto umożliwiają lepsze panowanie nad jednośladem oraz kontrolowanie hamowania.

Najważniejsze cechy

Dobierając rękawice, należy dobrze sprawdzić rozmiarówkę producenta. Zarówno w przypadku męskich, jak i damskich rękawiczek rowerowych mierzenie dłoni wygląda podobnie. Dłoń kładzie się na płasko z szeroko rozstawionymi palcami i w najszerszym miejscu (mniej więcej w połowie długości z pominięciem kciuka) mierzy się centymetrem krawieckim. U dzieci wygląda to identycznie.

Warto też zwrócić uwagę na długość rękawiczek, ponieważ w chłodniejsze dni doskonale zdadzą egzamin dłuższe fasony z długimi palcami. Jest to dodatkowe ocieplenie dla palców oraz przedramion. Są bardzo wygodne do zakładania na wierzch lub pod koszulkę. Chronią również ręce przed otarciami i zadrapaniami, a dodatkowo wchłaniają gromadzący się pot. Natomiast krótkie wersje najlepiej sprawdzą się latem, dzięki temu, że są lekkie, wykonane z elastycznej tkaniny i dobrze się dopasowują. Przykrywają one cały grzbiet dłoni.

Rękawiczki rowerowe

Natomiast typowe zimowe rękawice rowerowe powinny być wykonane również z przewiewnych materiałów, które dodatkowo pełnią funkcję termoizolatora. Niektóre modele posiadają dodatkową ochronę na nadgarstek – doskonałe dla kolarzy górskich i leśnych.