Który licznik rowerowy warto kupić?

Wraz z rowerowym stażem wzrasta liczba pytań, jakie zadają sobie rowerzyści. Doradzamy jak wybrać licznik rowerowy, żeby dokładnie wiedzieć ile kilometrów się przejechało i w jakim czasie. 

Jaki licznik wybrać?

Licznik jest głównym źródłem informacji na temat jazdy, dlatego jest to niezwykle przydatne urządzenie. Umożliwia szybkie sprawdzenie najważniejszych parametrów, dzięki czemu lepiej obserwuje się swój postęp. Rozwój technologii sprawił, że obecnie na rynku można znaleźć nie tylko proste i klasyczne liczniki, ale również nowoczesne rowerowe komputery, które posiadają czujnik GPS. Należy pamiętać, że im lepsze urządzenie, tym więcej informacji można otrzymać. Wiele zależy też od tego jakim typem użytkownika rowerowego jesteś. Jeżeli głównym celem są treningi i ciągły progres to warto zakupić urządzenie, którym będzie można kontrolować intensywność ćwiczeń. Sprawna nawigacja GPS jest przydatna w przypadku osób, które jeżdżą raczej turystycznie. Ważne, żeby licznik był wyposażony w podstawowe funkcje. 

Czytelny ekran

Musi być też łatwy w obsłudze i mieć czytelny oraz przejrzysty ekran. Obowiązkowo musi wskazywać aktualną prędkość, czas jazdy, prędkość średnią, dystans jazdy oraz prędkość maksymalną. Dobrze, jeżeli dodatkowo ma podświetlenie ekranu, które przydaje się zwłaszcza podczas nocnych przejażdżek. Koszt takiego urządzenia nie jest duży, ale trzeba się jeszcze zdecydować, czy lepszy będzie rowerowy licznik bezprzewodowy, czy może z okablowaniem. Bezprzewodowy jest oczywiście droższy, ale niekoniecznie lepszy. Takie urządzenia często mają proste protokoły przesyłu danych, które wpływają na to, że pojawiają się zakłócenia. Należy jednak mieć na uwadze, że przewód jest jednak trochę niebezpieczny, ponieważ w każdej chwili może się przerwać. Osoby, które mają większe wymagania powinny zdecydować się na komputer rowerowy wyposażony w GPS. Ważny jest też łatwy dostęp do danych oraz pamięć urządzenia. Najlepiej szukać urządzeń, które posiadają duży ekran dotykowy lub przyciski. Podczas treningu bardzo ciężko jest zachować maksymalną precyzję. 

Dodatkowe opcje

Nie należy jednak przesadzać, ponieważ duży ekran oznacza także dużą masę urządzenia. Dobrym rozwiązaniem jest skupienie się na licznikach średniej wielkości, które są łatwe i czytelne w obsłudze. Niektóre osoby trenując skupiają się jedynie na prędkości i tętnie, więc w ich przypadku dobrym wyborem będzie mały ekran. Ekran 2,5 cala przyda się, jeżeli podczas treningu chcesz obserwować jednocześnie czas, moc, tętno i pozostałe dane. Warto na samym początku zorientować się, czy urządzenie umożliwia trening z miernikiem mocy. Ważną kwestią jest również wytrzymałość baterii, czyli ile czasu licznik może pracować na jednym ładowaniu. Warto szukać urządzeń, które długo pracują. Ciągłe ładowanie może być nieco problematyczne, jeżeli chcemy się skupić wyłącznie na treningu. Należy również sprawdzić, czy można zgrać dane z treningu do telefonu komórkowego. Jest to najlepszy sposób, żeby przeprowadzić dokładną analizę swojego treningu. Oczywiście można robić to przez kabel, ale jest to wtedy strata czasu.