Kurtka na rower – czym kierować się przy wyborze

Sezon rowerowy wiosną zaczyna się na całego i można już śmiało wyciągać nasz sprzęt z garażu czy piwnicy. Niemniej, rower to jedno, ale oprócz roweru dobrym pomysłem jest zabezpieczenie się również od strony garderoby tak, aby przejażdżka nie wiązała się z chłodem i była jak najbardziej wygodna. Pomoże w tym odpowiednia kurtka rowerowa. Tak, dobrze czytacie, nie tylko sporty zimowe czy jazda na motocyklu wymagają odpowiedniej odzieży. Wprawdzie na rower wsiądziemy nawet w zwykłej bluzie, ale jeśli chcemy zadbać o nasz komfort na tip top, poniżej kilka dowodów na to jak odpowiednia kurtka na rower ułatwi nam życie i jak ją dobrać.

Kaptur

Kaptur – dobrze kiedy jest chociaż najlepiej, aby był odpinany lub z możliwością schowania w ukrytej kieszonce bo to pozwala nam na kontrolowanie sytuacji zależnie od tego, czego potrzebujemy. Jeśli nie pada deszcz to kaptur nie jest potrzebny, a nawet może spowodować, że rowerzysta będzie miał ograniczone pole widzenia, zwłaszcza jeśli pędzi. Natomiast  kaptur jest przydatny bardzo kiedy pada. Osłoni nasze oczy przed wiatrem i spadającym deszczem.

Kieszenie

Warto zwrócić uwagę na kieszenie, aby nie były zbyt płytkie bo wtedy niewiele w nie zmieścimy. Kieszenie powinny być głębokie i pakowne oraz łatwo dostępne w trakcie jazdy tak, żeby szybko można było wyjąć z nich to, co nas interesuje.  Dobrze jeśli te większe podzielone są na kilka komór, a mniejsze mają opcję zapięcia czy zausnięcia.

Konkretny kołnierz

Dobrze, żeby kołnierz był dość wysoki bo wtedy ochroni nas przed wiatrem kiedy będziemy jechali z dużą prędkością. Przewiany kark rzadko nie kończy się przeziębieniem.

Bezpieczna kurtka rowerowa

W jeździe na rowerze liczy się fun, ale równie mocno liczy się zachowanie bezpieczeństwa. Odpowiednio dobrana kurtka rowerowa (sprawdź na erowery.pl) może się do niego przyczynić pod warunkiem, że posiada elementy odblaskowe – klasyka.

Potrzebne przedłużenie

Kiedy jedziemy na rowerze, jesteśmy zwykle pochyleni i ta pozycja sprawia, że może zmarząć nam dolna część pleców. Z tego powodu warto jest dobrać taką kurtkę rowerową, która będzie miała przedłużony tył, a nawet rękawy bo zimno lubi też opasać nam wystawione na zimny wiatr części rąk i nadgarstków.

Sztuka oddychania

Aby czuć się komfortowo podczas jazdy, nasza skóra musi oddychać.  Kiedy jest nam zbyt ciepło, pocimy się, innym razem jest nam wilgotno i zimno. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać kurtkę rowerową, która będzie zarówno wodoodporna jak i oddychająca. Świetnie jeśli będzie posiadała membranę, która odprowadzi pot, ale też nie pozwoli deszczowi dobrać się do nas i popsuć frajdy z wyprawy.