Przygotowanie roweru do sezonu wiosennego

Dla niektórych sezon rowerowy trwa przez okrągły rok, a dla innych bardzo często kończy się wraz z jesienią i deszczami, błotem i ogólnie pojętą słotą. Kto nie zadbał o odpowiedni wyczyszczenie i zakonserwowanie roweru przed odstawieniem go na wypoczynek do garażu, wiosną może spotkać go bardzo nieprzyjemna niespodzianka.

Nowe pancerze rowerowe

Zwyczajnie może się okazać, że dotychczas świetnie pracujący rower zwyczajnie zacina się. Przerzutki nie wrzucają się od razu, tylko trzeba się z nimi mocować, źle funkcjonują również hamulce. Może być to związane ze stanem linek w rowerze, które najczęściej są zabezpieczone pancerzem rowerowym. Jeżeli pod pancerzem zgromadziło się sporo brudu, który przez kilka miesięcy zasychał tworząc grubą skorupę, cały mechanizm roweru będzie funkcjonował dużo gorzej. Pancerze rowerowe trzeba będzie wymienić na nowe, bardziej szczelne, a linki odpowiednio wyczyścić i zakonserwowane.

Odpowiednia konserwacja roweru

rower
Gdzie kupić pancerze rowerowe?

Odpowiednia konserwacja i czyszczenie roweru ma naprawdę bardzo duże znaczenie dla jego żywotności i sprawności. Jeżeli ktoś sprawił sobie rower naprawdę dobrej marki, zdecydowanie powinien regularnie go serwisować, albo zajmować się czyszczeniem i konserwacją samodzielnie. Wymiana niektórych części to tak naprawdę bardzo mały wydatek – tanie są chociażby pancerze rowerowe, od których szczelności zależy właśnie stan wielu mechanizmów w rowerze. Jednym słowem lepiej wydawać mało na wymianę pewnych części i raz do roku serwisować rower, niż wydawać dużo na nowy sprzęt. Jeżeli o swój rower nie będzie się dbało, nawet ten najbardziej markowy wcześniej czy później po prostu przestanie być sprawny.