Rama rowerowa – kręgosłup roweru

Rama rowerowa jest jednym z najbardziej niedocenianych elementów każdego roweru. A przecież jest ona jego bazą i kręgosłupem, do którego przymocowane są wszystkie inne elementy, a także, która ma wpływ na to, jak wygodnie i bezpiecznie podróżuje się na danym jednośladzie.

Materiał wykonania

Ogromny wpływ, na jakiej to jakości jest dana rama, ma oczywiście materiał, z którego została ona wykonana. Nie może to być materiał zbyt drogi, ponieważ jego cena, a co za tym idzie cena całego roweru, poszybuje mocno w górę. Nie może też być zbyt ciężka, ponieważ ciężka rama będzie miała niezwykle negatywny wpływ na właściwości jezdne roweru. Z tego powodu najczęściej wykorzystuje się ramy aluminiowe, które są stosunkowo mocne, ale także lekkie i tanie.

Jaka wielkość ramy do wzrostu

Jak wielką dobrać ramę roweru do swojego wzrostu? (zobacz tabele) Takie pytanie zadaje sobie z pewnością nie jedna osoba, która che nabyć swój pierwszy rower. Wydawać by się mogło, że jest to sprawa bardzo trudna, lecz wystarczy tylko spojrzeć w udostępnione przez producenta ram tabele porównawcze, aby z łatwością określić, jak dobrać wielkość ramy roweru względem wzrostu.


Jest to bardzo ważny czynnik, ponieważ równie mocno, jak materiał, z którego zostanie dana rama wyprodukowana, jej rozmiar ma również duży, a może nawet większy wpływ na to, w jaki sposób będzie się jeździło na danym rowerze. Źle dobrana rama może oznaczać podkurczoną pozycje lub zbyt przygarbioną sylwetkę.

Aktualności