Rower do turystyki. Warto stawiać na najlepsze

Turystyka rowerowa to idealne połączenie komfortowego i bezpłatnego podróżowania. W ten sposób można pokonywać nawet wiele tysięcy kilometrów, Podróżowanie rowerem zapewnia duże możliwości kontaktu z mijanym otoczeniem, zatrzymanie się w każdym możliwym momencie i pozostanie w danym miejscu tyle ile chcemy. Aby jednak turystyka rowerowa była możliwa, konieczny jest zakup roweru, który jest dedykowany do tej formy jazdy. Wbrew pozorom, nie każdy jednoślad, który określany jest jako rower turystyczny, sprawdzi się w wielodniowych podróżach. Jak wybrać rower turystyczny? Na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu? 

Kryteria wyboru roweru turystycznego

Decydując się na wybór roweru idealnego na dojazdy do pracy, podstawowym kryterium wyboru jest wygląd roweru i cena. Kupujemy to co nam się podoba i nie kosztuje zbyt wiele. Wybierając rower do turystyki rowerowej, kryterium ceny warto pominąć. Nie ma bowiem większego znaczenia czy rower jest tani czy też bardzo drogi. Inne kryteria wyboru są dużo bardziej istotne. Jak wybrać najlepszy rower turystyczny?

Rozmiar ramy

Przy konieczności codziennego spędzania na rowerze wielu godzin, bardzo ważna jest wygoda jazdy. Aby była właściwa, konieczne jest zwrócenie uwagi nie tylko na wygodę siodełka czy też komfort prowadzenia jednośladu, ale także na rozmiar ramy. Dobiera się go między innymi odpowiednio od wzrostu, ważne są też własne odczucia. Warto więc przymierzyć się do rowerów turystycznych o różnych rozmiarach ram, przejechać się nimi i zdecydować się na ten rozmiar ramy, który zapewnia nam komfortową pozycję za kierownicą i swobodę pedałowania. 

Osprzęt tylko z górnej półki

Przerzutki, hamulce, ogumienie, siedzenie. Przy turystyce rowerowej muszą to być rzeczy bezawaryjne i dedykowane do jazdy turystycznej. Zawsze więc warto stawiać na osprzęt renomowanych firm, który będzie służyć bezawaryjnie przez wiele sezonów. Oczywiście nawet najlepszy osprzęt nie będzie działać prawidłowo, jeśli nie będzie właściwie zamontowany i w miarę konieczności regulowany, a także smarowany. Bez tych czynności, łatwo uszkodzić nawet osprzęt najlepszych firm. 

Obciążenie roweru będzie duże

Planując zakup roweru do dalekiej turystyki, warto pamiętać o tym, że będą to wielogodzinne jazdy rowerem z zamontowanymi sakwami, w których znajdzie się wiele kilogramów bagażu, a więc masa całkowita roweru będzie też znaczna. Istnieje więc ryzyko pękania szprych, elementów mocowań czy innych części w rowerze. Zawsze więc warto wybierać do roweru odpowiednio wzmocnione opony, a także wzmocniony bagażnik. Przy bardzo dalekich wyjazdach, warto upewnić się też, że istnieje w rowerze możliwość zamontowania dodatkowego bagażnika, a także innych elementów, które będą pomocne przy tak długich podróżach. 

Słowem podsumowania

Warto przywiązać dużą uwagę do wyboru roweru, którym będziemy chcieli pokonywać setki kilometrów. Cena nie powinna być istotnym kryterium wyboru. O wiele ważniejsze są kryteria związane z wygodą jazdy i wytrzymałością roweru. Wybierając dobrze, można mieć pewność, że rower nawet przez wiele sezonów będzie sprawdzał się wzorowo a podróżne rowerowe będą tylko przyjemnością.