Rowery 26 cali – czy warto?

Jeszcze kilka lat temu największe dostępne na rynku koła rowerowe miały średnicę 26 cali. Nic więc dziwnego, że decyzja producentów o wprowadzeniu nowych rozmiarów kół (27,5 oraz 29 cali) wywołała wśród kolarskiej społeczności duże poruszenie. 

Jaki rozmiar koła jest najlepszy?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Nawet wynosząca kila cali różnica w rozmiarze kół potrafi całkowicie zmienić charakterystykę danego pojazdu. Rowery 26 calowe są najzwrotniejsze z całej trójki. Bardzo dobrze spisują się na trasach, które wymagają ciągłego manewrowania.

Dodatkowo niższym osobom zdecydowanie łatwiej przyjdzie poruszanie się tego typu rowerem. Jeśli chodzi o koła w największym rozmiarze, to ich niewątpliwym atutem jest lepsza wydajność w trudnym terenie. Dużo lepiej radzą sobie z pokonywaniem różnego rodzaju przeszkód, przez co  bardzo często są wybierane przez profesjonalnych kolarzy. Ostatnim z „dużych” rozmiarów są koła o średnicy 27,5 cala. Mimo tego, że producenci określali je mianem rewolucji w kolarstwie, to nie udało im się zdobyć znacznej części rynku. Faktem jest, że stały się swego rodzaju alternatywą dla znikających z półek sklepowych profesjonalnych rowerów na 26 calowym kole, dlatego są stosunkowo popularne wśród osób o niższym wzroście. 

Rowery 26 cali – czy można je jeszcze kupić?

Koło o średnicy 26 cali (https://www.erowery.pl/m/90061/rowery-bkolab-26/) nie zniknęło całkowicie z ofert poszczególnych producentów. Rowery w takim rozmiarze dalej są sprzedawane jako pojazdy skierowane głównie do młodzieży i dużych dzieci, ponieważ są łatwiejsze w prowadzeniu niż jednoślady na większych obręczach. Jeżeli jednak zależy nam na zakupie roweru 26 calowego wyposażonego w topowy osprzęt, będziemy zmuszeni do poszukania kilkuletnich egzemplarzy. Ich niewątpliwą zaletą będzie zdecydowanie niższa cena od pojazdów w większych rozmiarach. Należy jednak pamiętać o coraz gorszej dostępności części zamiennych do tego typu rowerów, przez co w przypadku poważniejszej awarii, dalsze użytkowanie sprzętu może okazać się niemożliwe.