Różne części rowerowe

Amortyzatory to bardzo popularne części do roweru. Regularnie wymieniane sprawiają, że jazda na rowerze jest przyjemniejsza, a koła amortyzują wstrząsy podczas jazdy po nierównym terenie.

Części do roweru – amortyzator

Amortyzator to element roweru, który odpowiada za utrzymywanie przedniego koła przy ziemi. To właśnie dzięki niemu jest dużo łatwiej panować nad rowerem na wszelkiego rodzaju nierównościach. Element ten też doskonale poprawia komfort jazdy. Co ciekawe, jeżeli nie chcemy mieć w rowerze typowego amortyzatora, równie dobrze można zamontować w nim być tzw. nieamortyzowany, sztywny widelec. Ten element jest dużo lżejszy niż standardowy amortyzator.

Tajemnicza nazwa

Większości osób stery kojarzą się z elementem do sterowania i coś w tym jest, choć w przypadku rowerów, stery to swego rodzaju niewidzialne łożyska, o którym przypominamy sobie, dopiero kiedy coś zaczyna szwankować w naszym rowerze. Stery schowane są w ramie rowerowej (w jej przedniej części, nazywanej przez znawców tematu główką ramy). Element ten odpowiada za możliwość kręcenia kierownicą, choć proces ten jest o wiele bardziej skomplikowany, niż się nam wydaje, bo tak naprawdę kręci się rurą sterową amortyzatora, do której przykręcona jest kierownica za pośrednictwem tzw. mostka.

Wymieniając części rowerowe, nie można też zapomnieć o kołach, oponach oraz dętkach, a także niezwykle ważnych hamulcach czy przerzutkach.

Aktualności